سبک دکوراسیون داخلی

سبک سوئدی دکوراسیون داخلی

از آنجاییکه این سبک به کشور سوئد تعلق دارد و شرایط آب و هوایی این کشور در آن دخیل است ،بنابراین این سبک دکوراسیون داخلی نوعی سبک مخصوص کشورهای سردسیری است.

در خانه های مناطق سرد وکوهستانی در بیشتر مواقع تاریکی غالب است و باید طراحی به گونه ای باشد که بیشترین بازتاب نور طبیعی را به محیط بیاوریم.

همین امر موجب میشود که از پنجره های یکسره و بزرگ استفاده کنیم تا نور بیشتری را از خود عبور دهند و همچنین استفاده از رنگهای سفید و آبی لاجوردی،رنگهای گرم و به طور کل رنگهایی که رخوت و سستی را از میان بردارد.

 

سبک هندی دکوراسیون داخلی

هندوستان ،سرزمین  رنگها،جاییکه همه چیز با رنگها معنا می یابند.در دکوراسیون داخلی هند تمام اکسسوریها و چیدمان با رنگ معنا و هویت پیدا میکنند.

چیدمان همراه با انواع تزیینات مختلف همچون  چهل تکه های زر دوزی شده،مجسمه ها و نقاشی ها، پرده های شکوهمند و مجلل رنگی با بافت‌ها و آسترهای خیره‌کننده ،بازی با رنگها چون زرد و قرمز که بر جذابیت این سبک می افزاید.

عناصر بارز در سبک دکوراسیون داخلی هندی:مجسمه هایی چون فیل ها که تندیس ثروت هستندوجود تزئینات کوچک مانند قلیان، شطرنج، سوزن دوزی ظریف، چهل تکه…مندیر( معبد کوچکی که هر جایی در خانه غیر از اتاق خواب می توان قرار داد)استفاده از نقوش شیوا، لاکشمی، گانشا و همینطور نقش فیل

سبک رومی دکوراسیون داخلی

در این سبک تزیینات و مجسمه سازی عمده ترین نقش را بازی میکنند.جالب است که بدانیم تبدیل نقاشی دیواری به کاغذ دیواری از خصوصیات معماری رومی میباشد.

در چیدمان این سبک تزییناتی همچون موزائیک ها و نقاشی های دیواری و پارچه های منقوش و اشیاء دکوراتیو بیشتر به چشم میخورد تا مبلمان و صندلی و شاهد تعداد مختصری از مبلمان هستیم.

سبک رومی سبکی است مملو از طاق های نیمدایره،دیوارهایی مذین با موزاییک ، آب‌نماهای زیبا و شکوهمند، استخرهای کار شده، پارچه‌های پرنقش و نگار… ابداع استفاده از سردیس بجای مجسمه کامل مخصوص این سبک است.

عناصر بارز سبک رومیفرسکوکاتوراپانتئون موزلییک های رومیباسیکیا لامپ های رومی فوروم، کلسئوم ،کاتاکومباستفاده از صحنه های جنگ گلادیاتورها به عنوان قطعات موزاییک شده و تمایز دهنده ای برای دکور منزل اشراف با عامه بوده است.استفاده از موزائیک بر دیوار، نواره، آب نما. سونا و استخر…

سبک ایرانی سنتی دکوراسیون داخلی

سبک ایرانی سبکی پر از شکوه و ابهت، سرشار از ظرافت ،محاسبات دقیق،رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان است و سبکی است که در عین سادگی سرشار از شکوه و جذابیت میباشد.

دکوراسیون داخلی در این سبک شامل ستون های بلند وکار شده،فرش های گرانقدر و ارزشمند دست بافت، شمعدان‌های رنگی و سنتی، گچ‌بری‌های هنرمندانه و زیبا، پشتی های زردوزی شده، طاقچه‌های درون دیوار،رنگ آمیزی دیوار به رنگ روشن، پنجره‌های چوبی با شیشه‌های رنگارنگ و قطعات مشبک، کوسن‌هایی با روکش مخمل و ابریشم‌گون و…میباشد.

تاریخ سبک دکوراسیون داخلی مینیمالیسم (ساده گرایی)

ساده گرایی یا ساده پسندی یا مینیمالیسم (به انگلیسی:( Minimalism یک مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه فلسفی بنیان گذاشته است.
ساده گرایی در شکل های مختلفی از طراحی و هنر، به ویژه در هنرهای تجسمی و موسیقی استفاده می شود.

ساده گرایان بر این باورند که با زدودن حضور فریبنده ترکیب بندی و کاربرد موارد ساده و اغلب صنعتی که به شکلی هندسی و بسیار ساده شده قرار گرفته باشند، می توان به کیفیت ناب رنگ، فرم، فضا و ماده دست یافت. از هنرمندان این سبک می توان به دیوید اسمیت، دونالد جاد، ارنست تروا، سول لویت، کارل آندره، دن فلاوین، رابرت رایمن، رونالد بلادن و ریچارد سِرا اشاره کرد.
آثار هنرمندان مینیمالیست گاه کاملاً تصادفی پدید می آمد و گاه زاده شکل های هندسی ساده و مکرر بود.

ساده گرایی نمونه ای از ایجاز و سادگی را در خود دارد و بیانگر سخن رابرت براونینگ است: Less is more)کمتر غنی تر است.(

 

ویژگی های سبک طراحی و دکوراسیون مینیمالیسم دکوراسیون داخلی

این سبک دکوراسیون داخلی نهایت صحت و دقت است و هیچ چیزی بیش از حد و زیادی نیست ، بدون زمینه ای گزاف و مجلل.همین طور که از اسم این استایل مشخص است، تاکید این سبک بر سادگی و بی آلایشی است.

رنگ های مورد استفاده در این سبک ممکن است خیلی تیره و خسته کننده یا روشن باشند، یا در برخی موارد ممکن است از رنگ های درخشان و نمایشی استفاده شود.

اجزا و وسایل مورد استفاده در یک مکان با طراحی داخلی مینیمالیست همین طور با اشکال هندسی مثل مربع، مستطیل و دایره می باشند، اما سطوح و ظواهر همه چیز صاف و ساده ، بدون جزئیات و بی آلایش است.

 

سبک انگلیسی دکوراسیون داخلی

سبک انگلیسی سبکی است که در خود چندین سبک را جای می‌دهدو با نامهایی که بیشتر از القاب و اسامی ملکه ها و یا اشراف زاده ها بوده طبقه بندی می شود افرادی چون ویلیام مری، باوهاس، شرایتون و … از مشخصات اصلی این سبک‌ها، انتخاب مبل‌ها و صندلی‌هایی به شکل مارپیچ و حلزونی، شیاردار و S شکل است.

دکوراسیون داخلی انگلیسی شامل مدال‌ها، نقاشی‌های پرتره، کاغذ دیواری‌ های با عظمت و باشکوه و اکسسوری‌هایی که بیشتر از چوب‌های درختانی چون اقاقیاست،میباشد.

نام و خصیصه ای بارز سبک ها

• سبک ویلیام مری :چوبهای انحنا دار شکل های S , C

• سبک کویین آن : پایه های کابریولی و قوس دار S

• سبک جورجین: استفاده از روکش چوب پارچه کوبی، کاغذ دیواری، چوب های ماهاگونی، اقاقیا

• سبک چندیل  :پایه های کبدیولی داشتند که به پنجه یک گربه میان با توپی که گرفته بود ختم می شود

• هپل وایت :صندلی با پشتی سپری یا قلبی شکل

• شرایتون :پایه استوانه شیاردار یا مارپیچ

• سبک بیرر میر مدال ها با نقاشی پرتره زیاد کاربرد داشت

• سبک باهاوس ( بکارگیری فلز در قاب صندلی و مبلمان زیادتر شده) پیشگام مدرنیسم در معماری.

 

سبک باروک دکوراسیون داخلی

کاخ ورسای شاهکار این سبک است.سبکی سرشار از بی نظمی های جذاب،فرم های رسمی و تیره ،طرح های متقارن همراه با فضاهای منحنی و تزیینات فراوان و زیبایی که از مشخصه های بارز این سبک میباشد.همچنین رنگهای صورتی و آبی در این سبک از ارزش و جلوه های خاصی برخوردار است.

سبک رکوکو دکوراسیون داخلی

سبک رکوکو همانند سبک باروک است تجملی اما میزان آراستگی ها در آن کمتر شده و  بیشتر از رنگهای روشن استفاده می شود مخصوصا در دکوراسیون مبلمان..

تفاوت سبک رکوکو با سبک باروک در این است که در سبک رکوکو از مجسمه‌های کوچک به عنوان دکوری استفاده می‌شود و همچنین آیینه‌های طرح‌دار و پرنگاره، پرده‌های پر نقش و نگار و پارچه‌های شیک و مجلل.